Интервју – Јаковче Матлиески

Во ракометните кругови е познат како неуморен ентузијаст, кој може цел ден да го мине во сала и да тренира со неговите ракометарчиња (како што ги нарекува). Самиот признава дека не бил голем ракометар, професионалната кариера му траела година – две (играл на позиција пикер во РК Струга), но затоа се посветил на едукација и наука и уште за време на студиите (Факултет за физичка култура во Скопје) ја почнува својата тренерска кариера. Интересно е дека ќе ја предводи РК Струга во период кога таа ќе игра значајна улога и ќе биде есенски првак во домашната Суперлига. Ракометарите со кои бил соиграч во тимот, потоа успешно ќе ги предводи, но поради различните ставови со тогашниот претседател на клубот околу функционирањето на екипата поднесува оставка. Најголем доказ дека е голем спортски вљубеник е фактот дека паралелно со ракометот играл и кошарка за „Лихнида“ Охрид, а има работено и како тренер во женска и машка кошаркарска екипа. Една полусезона го има предводено и ФК Караорман.

Љубовта кон спортот и амбициите кои ги има ги пренесува и на своите деца, па така синот, Никола Матлиевски исто така е ракометен тренер (го предводи првиот тим на Голден Арт), а и неговата ќерката е дел од стручните лица кои работат во проектот „Ракомет за секое дете“. За себе вели дека е искрен човек, кој не трпи неправди и ја кажува вистината в лице, колку и да е болна. „Едноставно не можам да премолчам и проголтам невистини! Немам кредити кај никого“ – потенцира Јаковче Матлиевски.

По 40 години работа во ракометот и натаму има желба и волја и не чувствува заситеност. „Имам договор со Господ до 99 години“, се смее „и се додека можам ќе работам со исто темпо и елан.“ Тој зборовите ги поткрепува со дела, односно со начинот на кој го води пионерскиот тим во Голден Арт и визијата која ја има за екипата – да создаде играчи кои ќе бидат иднината на македонскиот репрезентативен ракомет.

„Целам кон тоа да направам врвни ракометари. Мојата мисија секогаш била таа – играчите кои ќе ги откријам да успејат во кариерата и да се докажат, тоа ме исполнува. Не ме интересираат финансиите. Ги сакам децата и моето знаење и искуство ми велат дека само со многу љубов, посветеност и работа, работа и работа може да создадеме врвни играчи“, потенцира уште на самиот старт професорот и продолжува: „За да се посветите на работата со младите треба да имате љубов кон децата! Треба да знам, можам и умеам за да им пренесам и да создадам љубов на децата кон ракометот. Неопходно е да постои тесна поврзаност на тренерот со децата. Јас им стојам секогаш на располагање. Кога ќе ги прашам ‘Кога ќе имаме следен тренинг?’, ако тие ми одговорат ‘Утре’, нема проблем – јас сум тука! Можеби звучи исфорсирано затоа што тоа се млади категории и за некого не е логично да се тренира секој ден, но напротив – така почнуваат успесите. Во младите категории има поголема енергија и желба за тренирање од професионалците. Тоа е се со една цел да станат големи и да постигнат врвен резултат.“

ПОСТОИ ЛИ ФОРМУЛА ЗА ТОА КАКО СЕ СОЗДАВА ГОЛЕМ РАКОМЕТАР? 

„Моите методи се покажани и докажани. Всушност за мене добар тренер е оној кој е добар методичар и кој се води од трите принципи (од лесно кон тешко, од просто кон сложено и од познато кон непознато). Секое дете за кое сметам дека има предиспозиции и во кое гледам перспектива го повикувам на разговор, а потоа и на тренинзи каде со мојата работа и ангажираност се трудам да му ја пренесам желбата за ракомет и да му дадам мотив за работа. Сепак за да добиеш голем ракометар потребна е безрезервна посветеност на сите – и тренерот, и играчот, и секако родителите. Тоа е сложен процес, каде тренерот игра голема улога со поставување на правилна техника и критериуми за врвен ракометар, но мора да постои и фит-бек од играчот, и поддршка од семејството. Кога овие коцки ќе се сложат тогаш сè е можно.“

СТРУГА Е РАСАДНИК ЗАТОА ШТО РАКОМЕТОТ Е ДОСТАПЕН

Голем број на актуелни, но и поранешни македонски репрезентативци, кои и се едни од најзаслужните и за најголемите успеси во националниот тим  – Наумче и Златко Мојсовски, Ацо Јоновски, Гоце Ојлески, Велко и Никола Маркоски, Марко Нелоски, како и младите Цветан Кузманоски, Емилијан Ѓорговски… сите потекнуваат од струшката ракометна школа. Најголемиот дел од нив биле и „ученици“ на Јаковче Матлиевски. Според професорот причината за тоа е достапноста на ракометот во Струга преку отвореното игралиште на „Женската плажа“ и, секако, Струшкиот турнир.

„Голем дел од мојата работа е врзан со успесите на репрезентацијата на Македонија, каде настапувале мои играчи, кои поминале низ мои раце во РК Струга и кои направија голема играчка кариера. Нема да ги именувам затоа што дел од нив и не заслужуваат поради невниманието кое го имаат кон мене како нивен тренер. Се бројат на прсти оние репрезентативци со кои не сум имал можност да работам, а потекнуваат од Струга. Горд сум на сета моја работа, во сите клубови што сум ги водел сум имал резултати и ми претставува задоволство кога моите играчи одат напред. Причината поради која Струга е голем расадник за ракометари е што ракометот е секогаш достапен. На отвореното ракометно игралиште децата секогаш може да играат, а тоа е нешто што го нема во другите градови. Нема инфраструктура. Во другите градови децата во слободно време, на улица или на игралиште може да играат кошарка и фудбал, но за ракомет немаат терен секогаш достапен. Во Струга дополнителен импулс дава и Струшкиот турнир на кој со децении наназад се игра и гледа врвен ракомет. Учествувале европски прваци како Металопластика, Борац Бања Лука, Железничар Ниш, врвни играчи и врвни тренери и тоа секогаш било спектакл, а и денеска е така. Подостапна инфраструктура за ракомет, тоа е нешто за кое РФМ е потребно да направи стратегија.“

Пред да дојде во Голден Арт, Матлиевски бил стратег на РК Струга, потоа РК Јуниор Струга – клуб кој го формира самостојно, а кој подоцна ќе функционира под капата на КЛ7. Можевте ли да претпоставите или да замислите дека некои од Вашите ракометари ќе го достигнат тоа ниво во кариерите?

„Селекцијата ја правев со присуство на скоро на сите ракометни натпревари во училишен спорт. Паметам дека кај дел од децата одев и дома за да ги барам да тренираат ракомет. Некои од нив, особено високите играчи, сакаа да се пробаат и во кошарката, па имавме проблем и се молевме да се вратат на ракометот. Кога воочија дека можат да успејат со ракомет продолжија да тренираат и постигнаа врвни резултати и клупски и репрезентативни. По заминувањето од РК Струга видов дека нема прогрес во ракометот и направив свој клуб Јуниор Струга. Почнавме од нула и за кусо време направивме резултат, уште во првата сезона игравме на сите финални турнири во младинските првенства. Моите играчи беа прваци и во пионерска и во кадетска и во младинска конкуренција. Имав амбиции да играме во Прва лига, но бидејќи функциониравме со самофинансирање и немав сретства клубот го понудив на КЛ7 и почнуваме со соработка. Од тој подмладок беше создадена екипата која потоа играше во Првата лига и која како првак влезе во Суперлигата. Сега тие играчи се насекаде низ клубовите во Суперлигата и Прва лига, но среќен сум што основата ја имаат научено од мене.“

СО ГОЛДЕН АРТ ИМАМЕ ИСТА ВИЗИЈА – СОЗДАВАЊЕ ВРВНИ РАКОМЕТАРИ

Неполна година Јаковче Матлиевски е дел од прволигашот Голден Арт и работи во Скопје. Главниот проблем му се единствено термините за тренинг во спортските сали, додека за работата во клубот вели дека е одлична и дека имаат иста визија – создавање врвни играчи.

„Голден Арт е одличен проект и има одлични услови за работа. Стратегијата и политиката на клубот е таква што имам одврзани раце за работа и се радувам што за кусо време мојата пионерска екипа оди напред. Се надевам како ќе расте екипата, така ќе растам и јас со нив. Напредокот е видлив и верувам дека сум на вистинскиот пат да направиме резултат. Ме радува тоа што и клубот ја има истата визија – создавање на врвни ракометари.“

Ракомет за секое дете

КМГ Груп Спорт е основач и организатор на проектот Ракомет За Секое Дете, кој го сочинуваат три сегменти: школа за ракомет ТОПКАлига во мини ракомет Јуниор Куп и ракометен камп „40х20“.

Последни новости

Категории

Контакт

Горан Ѓоргоноски,
координатор на проектот Ракомет За Секое Дете

(+389) 70 355 141

info@rakometzasekoedete.mk

Школа

Камп „40х20“

© 2023 Created by Maksim Sarafimovski